Wizyta domowa

Centrum Rehabilitacji Reha-DUO oferuje prywatne, a także bezpłatne (w ramach kontaraktu z NFZ ) wizyty w domu pacjenta. Są one dla tych wszystkich, którzy nie mogą dotrzeć do naszej placówki. Pracujemy z pacjentami po udarach,wypadkach, ze schorzeniami neurologicznymi, onkologicznymi. Do każdego podchodzimy indywidualnie, w oparciu o jego potrzeby i możliwości.

Rehabilitacja w domu Pacjenta w ramach kontraktu z NFZ


Rehabilitacja w domu Pacjenta przeznaczona jest dla osób:

  • Posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • Z I grupą inwalidzką
  • Z orzeczeniem ZUS  o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, które traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
    Osoby te maja prawo do leczenia rehabilitacyjnego poza kolejką oczekujących.

Skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz rodzinny. 

Czas trwania rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych dla jednego pacjenta wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach rehabilitacji w warunkach domowych prowadzona jest także edukacja zdrowotna pacjenta i jego opiekunów, obejmująca naukę wykonywania ćwiczeń.

WAŻNE: Przy rejestracji skierowania wymagany jest dokument potwierdzający uprawnienia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Mogą to być:

  • Orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez:

a) powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności;

b) wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Za równorzędne z ww. orzeczeniami uznaje się:

a) orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 stycznia 1998 r. przez Komisje Lekarskie ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia;

b) orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS;

c) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS;

d) orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, pod warunkiem uzyskania przez daną osobę prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, wydane przez KRUS przed 1 stycznia 1998 r.;

e) orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa wydane przez komisje lekarskie podległe MON lub MSWiA, przed 1 stycznia 1998 r., na

  • Wyrok sądu pracy i ubezpieczeń społecznych wydany w postępowaniu odwoławczym od: 

orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,

decyzji organu rentowego w sprawie ubezpieczeń społecznych, który stanowi podstawę do     
  zaliczenia danej osoby do osób niepełnosprawnych.

  • Legitymacje.

Stopień niepełnosprawności wpisuje się w legitymacji wyłącznie na wniosek osoby niepełnosprawnej. Do 31 sierpnia 2017 r. stopień niepełnosprawności wpisywany był z urzędu.

Jeżeli osoby chcące korzystać z uprawnienia przysługującego osobom uznanym za niepełnosprawne o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą okazywać się legitymacją osoby niepełnosprawnej, nie pozwalającymi jednoznacznie stwierdzić, że dotyczą znacznego stopnia niepełnosprawności, należy prosić o okazanie dokumentu źródłowego tj. orzeczenia.